środa, 5 listopada 2014

Chleb tygrysi



Jakiś czas temu, kiedy to  zaniemogłam w domu , córka kupiła w osiedlowym sklepiku „chleb tygrysi” - bo  ładnie wyglądał. Jak się okazało smakował również świetnie. Oczywistym było, że jak tylko stanę na nogi, upiekę o niebo lepszy ;) Prób było kilka, ale w końcu znalazłam „złoty środek”. Głównie zastrzeżenia miałam do  wierzchniej warstwy. Użyłam połowy porcji z przepisu na pastę, ponieważ nie przepadam za grubą warstwą skorupki, która jeśli jest za gruba, stwarza później mały problem podczas krojenia. Ale co by tu nie pisać, chleb jest naprawdę pyszny, miękki i chrupiący zarazem, no a tez zapach...

Składniki na jeden spory bochenek:

zaczyn:
90 g mąki ( użyłam żytniej chlebowej)
55 g wody
7 g drożdży instant
1 łyżka cukru
1/4 łyżeczki soli 

Składniki zaczynu połączyć, przykryć szczelnie folią i wstawić na noc do lodówki (lub w ciepłe miejsce na 5-10 minut do czasu aż masa zacznie dobrze "pracować").

Ciasto właściwe:
cały przygotowany wcześniej zaczyn 
500 g mąki pszennej chlebowej
100 g ciepłej wody
230 g ciepłego mleka
1/2 łyżki cukru  
2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju sezamowego
2-3 łyżki dowolnych ziaren – u mnie siemię lniane, czarnuszka i słonecznik

Wodę wymieszać z mlekiem, dodać cukier, sól i olej, wymieszać. Dodać  stopniowo zaczyn i mąkę, wyrabiać ręcznie około 5 minut aż ciasto będzie gładkie i elastycznie. Przykryć folia i odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (1,5 – 2 godz.).

W trakcie wyrastania, ciasto trzeba przynajmniej raz odgazować uderzając pięścią  i lekko ugniatając, poczym ponownie uformować kulę i umieścić w misce do podwojenia objętości.
Uformować bochenek w taki sposób, aby zwinąć ciasto pod spód i mocno napiąć wierzch chleba, ażeby wierzch chleba był gładki, wówczas ładniejsze będą pęknięcia na skórce. Blachę wyłożyć pergaminem, ułożyć na nim chleb, przykryć ściereczką, odstawić na ok. 20 min. W międzyczasie  przygotować pastę.

Składniki na pastę, skorupkę (ja wyrabiam tylko połowę porcji):
7 g drożdży instant
1/2 szklanki ciepłej wody
1 łyżka cukru
1 łyżka oleju sezamowego
1/2 łyżeczki soli
120 g mąki ryżowej
.
Po wymieszaniu składników należy ocenić jej gęstość - powianiem mieć konsystencję gęstej śmietany (nawet powiedziałabym budyniu). Tak czy inaczej nie może spływać z bochenka. W razie problemu trzeba dodać trochę mąki.
Pastę wykładać porcjami na bochenek, delikatnie rozsmarowując tak, aby pokryć jego powierzchnię (oprócz spodu). Odstawić chleb do ponownego wyrośnięcia na jakieś 20 min. W tym czasie nagrzać piekarnik do 200 stopni C.
Piec (najlepiej z parą)10 min w 200 stopniach, a następne 50 min w 180. Po upieczeniu postukać w dno (powinien być głuchy odgłos), odstawić na kratkę do ostygnięcia. Jeśli  w trakcie pieczenia stwierdzimy, że chleb jest już dość brązowy przykrywamy od góry folią.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz