środa, 12 listopada 2014

Rogale z topionego ciasta drożdżowego

Koleżanka zachwycała się ostatnio swoim  nowym nabytkiem, czyli rogalomanią z firmy, której nazwy Wam  nie zdradzę. Pożyczyłam owe cudo i zabrałam się za pieczenie. Padło na nasze ulubione  czyli topione ciasto drożdżowe. Naprawdę rogale z tego ciasta są przepyszne. Nieważne czy  zrobię z dżemem , czy z czekoladą, czy z makiem, zawsze i każdemu smakują. Pierwszy raz z tym ciastem zetknęłam się już dawno, dawno temu, lecz niestety zapodziałam gdzieś swój zapisek (zapewne gdzieś go dobrze schowałam :-) ), na szczęście przepis na takie rogale znalazłam na stronie Doroty.
Rogaliki są mięciutkie,  puszyste  i rozpływają się w ustach, czyli dokładnie takie same jak te, które robiłam wiele lat temu. 


Składniki na ok. 40 małych rogalików:

3 szklanki mąki pszennej (+pół szklanki do podsypywania)
2 jajka
1/3 szklanki mleka
2 łyżki kwaśnej śmietany
120 g roztopionego masła
1/4 szklanki cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego
20 g drożdży świeżych (lub 10 g drożdży suchych)

Nadzienie:

twarda konfitura do nadziewania lub czekolada typu Nutella
jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania
cukier puder do oprószenia

Ze świeżych drożdży zrobić rozczyn. Mąkę wsypać do misy miksera, dodać jajka, mleko, śmietanę, masło rozczyn drożdżowy i cukry. Wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego (można również wyrobić ręcznie). Ciasto będzie się  trochę kleiło, ale starać się nie dosypywać mąki. Ciasto wyjąć z misy miksera, obsypując delikatnie mąką uformować z niego kulę. Kulę owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i zatopić w garnku z zimną wodą (woda powinna przykryć ciasto).
Gdy ciasto wypłynie (u mnie trwa to ok. 1-1,5 godz.) wyjąć na stolnicę posypaną mąką, ponownie wyrobić, podsypując mąką. Ciasto podzielić na 2 części. Każdą z nich rozwałkować na koło o średnicy około 28 cm, podzielić na 8 trójkątów (w taki sposób, jak dzielimy pizzę lub każdy inny znany Wam sposób wykrawania rogalików). U podstawy trójkąta kłaść trochę nadzienia (około pół łyżeczki, nie za dużo, bo wycieknie) i zwijać od podstawy formując rogaliki. Układać na blaszce wyłożonej pergaminem, pozostawić do wyrośnięcia na 20 - 30 minut w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut lub do zazłocenia. Po upieczeniu obsypać cukrem pudrem i smacznego.


2 komentarze: